De Laurentiis takker Mazzarri

REKLAME | MINDST 18 ÅR | REGLER OG VILKÅR GÆLDER | SPIL ANSVARLIGT | SELVUDELUKKELSE VIA ROFUS | KONTAKT SPILLEMYNDIGHEDENS HJÆLPELINJE PÅ STOPSPILLET.DK OG 70 22 28 25
BEMÆRK: ALLE TILBUD OG NYHEDER ER KUN GÆLDENDE PÅ DAGEN FOR OPSLAGET, MEDMINDRE ANDET SPECIFIKT ER NÆVNT.

Bet365 Startbonus

Serie A sæsonen 2012/13 har været forrygende for den syditalienske storklub Napoli, som med en 2. plads i ligatabellen har sikret sig en plads i næste års Champions League gruppespil. Og både klubbens bestyrelse og spillere lægger heller ikke skjul på, at de er tilfredse med holdets indsats i denne sæson, ifølge forskellige fodbold nyheder.

Successen skyldes Napolis træner, Walter Mazzarri

Spørger man klubbens præsident, den 63-årige Aurelio Laurentiis, skyldes en stor del af Napolis succes i denne sæson holdets træner, Walter Mazzarri, som har trænet i Partenopei i fire år.

”Tak, tak, tak. Det har været en ekstraordinær sæson og vi vil blive på toppen af fodbold og gå ind i Champions League uden at være bange,” udtalte De Laurentiis ifølge La Gazzetta dello Sport, efter holdet slog Siena 2-1 på hjemmebane søndag.

”Jeg vil også takke Mazzarri, som har opnået meget med resten af personalet i disse fire år.”

Bliver Mazzarri hos Napoli efter sæsonen?

I øjeblikket er det uvist, om Mazzarri vil blive hos Napoli efter denne sæson. Den 51-årige træner er blevet nævnt i forbindelse med et skifte væk fra klubben til fordel for andre Serie A klubber som Roma, men om der er hold i disse rygter ved kun Mazzarri selv. Ikke engang hans assistent og rådgiver Nicolò Frustalupi ved, hvad der kommer til at ske.

”Mazzarris fremtid? Det er en beslutning, som han må tage. Jeg kan kun give ham råd; det er rigtigt at mister tager beslutninger med ro. Vi må respektere at det tager tid. Om han allerede har skrevet kontrakt med et andet hold? Det tror jeg bestemt ikke,” lyder det fra Frustalupi ifølge Gazzetta dello Sport.

Hvis du vil spille på Napolis kommende kamp mod Roma den 19. maj, kan du finde odds på kampen her.

Du kan lige nu oprette en konto på Bet365 og få en velkomstbonus på 1000 kr.:

Opret konto på Bet365

Tilmeld dig Bet365 og få din velkomstbonus her!

REKLAME | MINDST 18 ÅR | REGLER OG VILKÅR GÆLDER | SPIL ANSVARLIGT | SELVUDELUKKELSE VIA ROFUS | KONTAKT SPILLEMYNDIGHEDENS HJÆLPELINJE PÅ STOPSPILLET.DK OG 70 22 28 25 BEMÆRK: ALLE TILBUD OG NYHEDER ER KUN GÆLDENDE PÅ DAGEN FOR OPSLAGET, MEDMINDRE ANDET SPECIFIKT ER NÆVNT.